Data publikacji : 2024-05-16

English

Weronika Tomiak

Robert Kupis

Janina Kowalik

Krystian Skrobisz

Abstrakt

Globalny sektor opieki zdrowotnej stoi przed wyzwaniami, takimi jak starzejąca się populacja i obawy związane ze zmianami klimatycznymi, przyczyniając się do 4,4% światowych emisji gazów cieplarnianych. Polski system opieki zdrowotnej, przewyższający światowe średnie w zakresie wpływu na środowisko, boryka się z wyzwaniami demograficznymi i nierównomiernymi emisjami dwutlenku węgla.

Niniejsze badanie eksploruje potencjał zielonych szpitali, które integrują zrównoważone praktyki, w celu redukcji środowiskowego wpływu sektora. Rekomendacje dla decydentów i interesariuszy opieki zdrowotnej skupiają się na zarządzaniu energią, gospodarowaniu wodą oraz praktykach związanych z odpadami i recyklingiem. W opracowaniu kładziony jest nacisk na oszczędzanie wody w opiece zdrowotnej, przywołując pomyślne kazusy, takie jak francuskiej sieci Nephrocare.

Rozwiązania energooszczędne, jak przykładowo rezonans magnetyczny Philips BlueSeal, oferują oszczędności pomimo początkowych nakładów, wpisując się w praktyki Zielonych Zamówień Publicznych (GPP). Zrównoważone praktyki zarządzania odpadami – kluczowe dla jednostek opieki zdrowotnej – wymagają programów szkoleniowych i inicjatyw recyklingu w zielonych szpitalach, aby zminimalizować wpływ na środowisko.

Mimo wyzwań, zielone szpitale oferują obiecującą perspektywę dla przyszłości opieki zdrowotnej, przyczyniając się do poprawy wyników pacjentów, obniżenia kosztów i budowy zrównoważonej infrastruktury zdrowia. Opracowanie podkreśla potrzebę natychmiastowych działań, zachęcając interesariuszy do popierania polityki zielonych szpitali celem minimalizacji wpływu zmian klimatycznych na zdrowie publiczne.

Słowa kluczowe:

English, Język polski


Podobne artykuły

1 2 3 4 > >> 

Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.


Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF (English)

Zasady cytowania

Tomiak, W., Kupis, R., Kowalik, J., & Skrobisz, K. (2024). English. Prospects in Pharmaceutical Sciences, 22(2), 45–49. https://doi.org/10.56782/pps.179

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.


Redakcja czasopisma
Stefana Banacha 1
02-097 Warsaw, Poland
biuletynfarmacji@wum.edu.pl
Wydawca:
Medical University of Warsaw
ul. Żwirki i Wigury 61
02-091 Warszawa

O platformie:
Copyright 2021 by
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP